Admin:
Przepraszam za wszelkie wpadki na Mirakulum. Jakkolwiek sensacyjnie to zabrzmi administrator strony twierdzi, że w ostatnich dniach przeżyliśmy atak hakerów.  To znaczy, że idziemy w dobrą stronę!

 
 
Koronka do Najświętrzego Oblicza
Pana Jezusa
 
 ctr2

 

 

 

 

 

 

 

Panie zanurz mnie raz jeszcze w Twoim chrzcie, bym na zawsze pogrzebał  moje doczesne troski i oczekiwania, pokornie składając je u stóp Twojego Krzyża. Spraw, abym odtąd już tylko z krzyża czerpał nadzieję i radość. Aby krzyż - obraz największej miłości - przyniósł mi pokój serca, równowagę ducha, radość współuczestnictwa w Twoim dziele zbawiewnia i abym już nigdy nie bał się patrzyć prosto w Twoje oczy przepełnione miłością do każdego stworzenia.        

 

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Wierzę w Ciebie, Boże żywy…
Ufam Tobie, boś Ty wierny…
Boże, choć Cię nie pojmuję…
Ach, żałuję za me złości…    

Na dużych paciorkach różańca:
K   - Ojcze Niebieski, * ofiaruję Ci w Niepokalanym Sercu Maryi,* Najświętsze Oblicze Umiłowanego Syna Twojego a Pana Naszego Jezusa Chrystusa,*
W   - Na ratunek dla świata i na otwarcie nieba dla dusz w czyśćcu cierpiących.*

Na małych paciorkach różańca:
K   - O mój Jezu, okaż nam Twoje Najświętsze Oblicze
W   - A będziemy zbawieni

Na zakończenie:
Ojcze Niebieski, ofiaruję Ci w Niepokalanym Sercu Maryi, Najświętsze Oblicze Umiłowanego Syna Twojego a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na ratunek dla świata i na otwarcie nieba dla dusz w czyśćcu cierpiących (3 razy)


Modlitwa
Panie Jezu, Ty jesteś drogą mojego życia. Twoja ofiara miłości wciąż trwa. W Eucharystii, w tajemnicy ołtarza, w milionach cierpiących dusz. Stajemy się coraz bardziej obojętni na Twój krzyż. Coraz łatwiej przychodzi nam zafałszowywać swoją odpowiedź, której miłość od nas wymaga. Wypełnieniamy jeszzce wprawdzie modlitewne obowiązki i nawet regularnie powtarzamy pobożne rytuały, ale przecież ciągle jeszcze nie kochamy. Za to nieustanie zdradzamy Twoją miłość, gubiąc ją na bezdrożach i pośród łatwych dróg.
 


 

 

Bracia:

Gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków – Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi.

/ 1 Kor 1, 22-25/


 

Głupstwo i słabość.

Żydzi, jako naród wybrany wzgardzili słowem Bożym, tak jak i my dziś. Chcieli być jak inni i my też tego chcemy. Mieć domy ładne jak inni, i samochody wygodne jak inni i mężów wiernych jak mają inne, i dzieci zdolne... jak inne. Bo inni mają łatwiej, lepiej, inni są zdrowsi, innym wszystko przychodzi łatwiej. A my, niewolnicy Boga cały czas pod górkę. Jesteśmy jak Żydzi, którzy wiele razy spijali ten napój, który sobie sami uwarzyli pod wpływem innych. Nie wierzymy Bogu, ale diabłu, który milionami ust szepta nam czule do ucha:

zostaw to głupssssstwo…, nie trzymaj się tego, to jest ssssssłabe. Patrz! Tu jesssssst mądrość, tu jesssssst moc!

Izrael się potykał, potykał, aż padł. Siedemdziesiąt lat po Chrystusie Żydzi dali się skusić do buntu i znów zachciało im się wojny. Efekt? Zburzenie Jerozolimy i 2000 lat diaspory :-)

Desakralizacja, profanacja Świątyni, która jest znakiem świętości ludu dotyczy również nas. Chrystus mówi - Ja jestem świątynią i mówi do nas - wy jesteście świątynią. To co się wydarzyło wtedy na dziedzińcu świątyni, czyli rozpędzenie przekupniów, to właśnie epifania naszych serc i sumień. To jest satyra na nasze sumienia. Tłum, hałas , handel, jazgot, zgiełk i już nie ma świętości, za to jest targowisko i jaskinia zbójców.

(...) do wszystkiego można się przyzwyczaić. Kłamać, indoktrynować, manipulować, oszukiwać, to tylko synonimy tego co nazywam wartością dodaną naszego życia i naszej małej wiary. Bo czyż nie uwierzyliśmy, że tak można..., skoro tak już jest? A że Słowo Boga mówi inaczej…. Co za problem:

wystarczy drobna korekta…, jest takie słabiutkie. Relacje z Bogiem osobowym? To tylko teora. Sakramenty…, chrzest, spowiedź? To już niegroźne rytuały, Pascha: Krzyż, Eucharystia. Krzyż staje się niszczycielskim znakiem, któż normalny dziś dobrowolnie przyjmuje krzyż? A ci od chwalebnego krzyża? Zżera ich własna pycha. A Eucharystia? Tak, to jest pewien problem, ale czy ktoś jeszcze naprawdę wierzy w Jego obecność w kawałku chleba? Nawet jeśli..., wymrą jak dinozaury.


 

pusto
Stara Wieś, 18 grudnia 2017
 

Na zdjęciu prawie tak samo jak w kwietniu. Niestety paru rzeczy brakuje. Nie ma cudownych kwiatów, róży przy otwartym tabernakulum, które sam wynosiłem przy przeprowadzce. Nie ma ołtarza, ambonki, figury Matuchny i wizerunków Niepokalanej i Najświętszego Oblicza Pana Jezusa. Pozostał tylko krzyż, puste ławki i... uchwyt w ścinie....

Przez kilka dni na przełome 2017/2018 r. mieszkałem sam w zimnym, niezamieszkałym już, kiludziesięciopokojowym budynku. Ale wcale nie było pusto. Doświadczyłem Bożej obecności, były moje Anioły . "Odwiedziła" mnie też jedna duszyczka, która dobrze znała ten dom rekolekcyjny. Prosiła o modlitwę, ale w tym życiu już się nie spotkamy. 

 


 
Chaire, kecharitomene, ho Kyrios meta sou...
 
 
mbc 
 fot. Michał Rodzinka 
 
 
"Matko o twarzy jak Polska ziemia czarnej, Matko o twarzy jak Polska ziemia znaczonej bliznami (...)",  pozwól się naśladować w ciszy i w ukryciu wynagradzać Chrystusowi i Tobie  grzechy całego świata i to zło, które wyrządzłem swoją niegodziwością, lenistwem, glupotą i niewiernością, gdy szukałem łatwej drogi do Chrystusa.
 
PROROCTWO
 
Matuchno piszę otwarcie. I tak już mówią, że oszalałem na Twoim punkcie :-). A przecież jestem z Tobą dopiero chwilę (zaledwie osiem lat :-)). Napisać jednak teraz "z głębi serca dziękuję, że byłaś przy mnie w najtrudniejszych chwilach", to nic nie napisać. Ty nie potrzebujesz mojej wdzięczności i uwielbienia, nie potrzebujesz wynagrodzenia, to ja tego potrzebuję. Ty chcesz tylko, bym robił wszystko co każe mi Twój Syn, a  On pragnie jednego, abym pokochał Go tak jak Ty mnie kochasz. Byłaś przy mnie zawsze, może nawet gotowa dla mnie "umrzeć", gdy w Klinikce Śląskiej Akademii Medycznej w Ochojcu straciłem jakąkolwiek nadzieję.
 
"A więc śmierć jest aż tak banalna...żadnych dzwonów, żadnych emocji, całkowita izolacja od świata" - to była moja pierwsza w życiu refleksja nad życiem :-) Ale jak będąc na "zejściu" zszedłem do kaplicy? Jak doczołgałem się do schodów? Jak to się stało, że nie zauważył mojego "marszu na orientację" personel? A w końcu jak to się stało, że dopiero dziś po dwudziestu siedmiu latach po raz pierwszy o tym mówię? To w końcu moja pierwsza, naprawdziwsza w życiu pielgrzymka do Jezusa. Błagałem Twojego Syna o szansę na odzyskanie mojego syna i dostałem ją..., Zmarnowałem, tak jak dwie kolejne. A teraz, kiedy po raz trzeci (z tego co wiem) odroczyłaś moją biologiczną śmierć przychodzę do Ciebie Matuchno i błagam pomóż mi wyrwać z  objęć śmierci moje dorosłe dzieci. Pewny zmiłowania Twojego Syna błagam o ich nawrócenie.
 
Nie proszę już o nic dla siebie, dlatego każdego dnia, w środku nocy, czy jeszcze przed świtem, oddaję Tobie cały ten ofiarowany mi czas, a Ojcu Niebieskiemu w Twoim Niepokalanym Sercu, Najświętsze Oblicze Twojego Umiłowanego Syna. W Jego Miłosiernym Obliczu jest ratunek dla świata i nadzieja na otwarcie nieba dla dusz w czyścu cierpiących. Dlatego szczególnie za moje dzieci i wszystkich potrzebujących nawrócenia, przyjmuję mój krzyż zdając się całkowicie na wolę Ojca Niebieskiego.
 
Ogromną naiwnością była cała ta moja szarpanina  i te spektakularne próby wynagrodzenia Bogu za moje grzechy. Nawracanie na siłę nie może się udać i dlatego z takimi oporami się nawracałem, a do tego gubiłem kierunek i traciłem orientację. Zamiast po prostu spokojnie trwać w tym nawróceniu całkowicie nieświadomie odwracałem się od Ciebie, stając tym samym tyłem do krzyża Twojego Syna. W efekcie, zerkając przez ramię na Ciebie pod krzyżem nie dostrzegałem miłości. Widziałem nienawiść , rozpacz, bestialski mord i dziką satysfakcję, ale nie potrafiłem podnieść wzroku wyżej, by uchwycić pełne miłości spojrzenie Twojego Syna. A nawet kiedy przez ułamek sekundy patrzyłem na Oblicze Twojego Umiłowanego Syna, widziałem tylko złamany nos i przekrwione oczu. Jeszcze do niedawna nie patrzyłem Jezusowi w oczy. Przez ostatnie cztery lata przesłaniał mi je błyszczący "chwalebny krzyż" mojej byłej wspólnoty. Tak. Przysłonił mi oczy wielu moich braci, ale paradoksalnie to tylko moja wina. Spotykając jakichś zagubionych ludzi, skupiałem swój wzrok na ich przekrwionych oczach, ignorując fakt, że wyrażają udręczenie.
 
Najświętsza Pocieszycielko i Wspomożycielko. Czymże jest moje drobne cierpienie w porównaniu z okropnościami ludzkich mąk. A przecież Twój Syn wziął całe to cierpienie na siebie, aby spaliło Go w ofierze za naszą ludzką  niegodziwość. Dlaczego serca nasze zimne jak lód i twarde jak kamień? Dlaczego wciąż myślimy o sobie? Dlaczego ciągle szukamy innej, bezbolesnej drogi, czy tylko dlatego, że z każdej strony słyszymy propycję łatwiejszych?
 
Z każdej niemal strony słyszę, że Bóg milczy, że Ty też milczysz, a przecież nigdy chyba jeszcze w historii ludzkości nie przemawiałaś tak często. I tak jak Twój Syn, ciągle uczysz nas jak się modlić i jak żyć tą modlitwą. Najdobitniej pokazałaś to tam, na Golgocie, kiedy sama (nie licząc garstki kobiet i Jana) stałaś pod krzyżem,  milcząc. A przecież stajesz pod krzyżem każdego dnia. Każdego dnia z Twoich oczu płyną gorzkie łzy, a Twoje serce przenika  ostry miecz naszych grzechów, gdy my tymczasem ciągle szukamy łatwiejszych dróg. Jezus to jedyna Droga i najbliżej nas jest na krzyżu.

fot. Ilona Mazurek
 
Cześć,
Jestem Gabryś Mazurek. Mam 9 miesięcy. Jestem wcześniakiem.
Urodziłem się chory i lekarze musieli mnie operować już w 3 tygodniu. Mówią, że nie rozwijam się prawidłowo, że mam mutację genową i podejrzewają dziecięce porażenie mózgowe a ja tak sobie myślę, że po prostu wszystko idzie dobrze, tylko trochę inaczej i wolniej.., wolniej...
Wiem, że czeka mnie wieloletnie leczenie.
Dlatego już dzisiaj dziękuję Pani, Pani Ulu za to, że w tym roku mi Pani pomoże, wiem, że jest wiele dzieci takich jak ja. :-)
Mama i tata robią co mogą ale mam jeszcze trzech braci i nie stać ich na moje leczenie...
Jeżeli jeszcze ktoś z Pani znajomych, rodziny mógłby jakoś pomóc - DZIĘKUJĘ.  A najważniejsze, żeby się pomodlić za mamę tatę i moich trzech braciszków… i za Panią.
Gabryś

Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie GABRYSIA http://www.siedlce.caritas.pl/index.php/pokaz-subkonto/items/pomoc-dla-gabriela-mazurka.html
Każdy, kto zechce wesprzeć Gabriela Mazurka, może przekazać 1% podatku
nr KRS 0000223111 z dopiskiem"41515-Gabriel Mazurek"
Wpłaty na konto: Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/ Siedlce
PL 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 z dopiskiem "41515-Gabriel Mazurek"
 
ZA WSZELKĄ POMOC Z CAŁEGO SERCA PAŃSTWU DZIĘKUJEMY.
ILONA I RAFAŁ MAZUREK.

 
módlmy się...

00. za śp. Wiesława Kucab, l. 18 - o otwarcie nieba, łaskę nawrócenia dla ojca i przebaczenie dla "przyjaciół". 
<W 1981r. mój śp. przyjaciel ze "szkolnej ławki" Wiesu, odebrał świadectwo, ale... nie chciał o tym gadać ze swoim ojcem. bo miał powtarzać rok. Szukał wsparcia u swojej dziwczyny, ale... dostał kosza. "Objechał" znajomych, ale... nikogo z nas nie zastał. Szukał chwili zapomnienia, ale... się upił. Wracał do domu, ale... spowodował wypadek. Mógł pogadać z matką, ale... zszedł do piwnicy i odebrał sobie życie. >  
(...)
17. Proszę o modlitwe za mnie... (17 marca 2018)
16. za Szymka - o światło Ducha Świętego w wiadomej sprawie (14 marca 2018)
15. za babcię Franciszlę (l.91) - o pomoc i opiekę (10 marca 2018)
14. za nami wszystkimi - o dobrą śmierć (5 marca 2018)
13. za o. Cypriana Klahsa OP - o światło Ducha Świętego wobec nowych zadań  (1 marzec 2018)
12. za małego Ignasia - o zdrowie i potrzebne łaski  - (27 lutego 2018)
11. za o. z Wiktorówek i rekolektantów u św. Jacka (Rzeszów) - o czystość serc  - (25 lutego 2018)

10. za papieża Benedykta XVI - o dobrą śmierć -  (25 lutego 2018)

09. za Zosię i Staszka -  o potrzebne łaski  -  (23 lutego 2018)

08. za śp. Wojtka - o radość nieba dla niego   -   (19 lutego 2018)

07. za Konrada i Sebastiana - o odnalezienie drogi do Domu -  (19 lutego 2018)

06. za głoszących rekolekcje - o światło Ducha Świętego i dla słuchającej młodzieży u św. Jacka w Rzeszowie

05. za Ulę - o ulgę w cierpieniu, potrzebne laski i otwarcie na Chrystusa.  -    (19 lutego 2018)

04. za Albertę - o potrzebne łaski   -   (18 lutego 2018)

03. za Adama - o nawrócenie    -    (18 lutego 2018)

02. za Wiktora - o opiekę Anioła Stróża, zdrowie i potrzebne łaski dla rodziców Beaty i Łukasza   -   (12 lutego 2018)

01. za Gabriela - o opiekę Anioła Stróża, zebranie środków potrzebnych na leczenie Gabrysia i dary Ducha Świętego dla rodziców Ilony i Rafała   -   (6 lutego 2018)


 
Świadectwo Szymona
 
14 Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa! 15 Mówię jak do ludzi rozsądnych. Zresztą osądźcie sami to, co mówię: 16 Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy12, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? 17 Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. /1 Kor 10, 14-17/
Mam na imię Szymon i mam 34 lata. Od 19 lat choruje neurologicznie. Choroba nazywa się Zespół Dandy-Walker. Jest to zespół wad w tym nieoperacyjny nowotwór mózgu powodujący porażenie nerwowe. Czyli wpływa na koordynację ruchową i sposób mówienia. Zdarza się jedna na 30 tysięcy urodzeń. Jest dziedziczona genetycznie. Nie wpływa na pamięć i intelekt, dlatego mogłem skończyć 3 kierunki studiów i pracuję. Rodzice nie wspierali i do dziś nie wspierają mnie duchowo i psychicznie w zmaganiu się z niepełnosprawnością.  (...)

 
Wspólnota i Rodzina Niepokalanej Matki
Wielkiego Zawierzenia (1986)
 
 
ojciec.jpg
/fot. zawierzanki/
 
Ojciec Bronisław Mokrzycki SJ
(1935-2017)
Założyciel 


 
 
Wiara
/13.03 2013/
 
JPII
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Co to znaczy wierzyć?
[Słowo "wierzę"] jest obecne w języku codziennym, niezależnie od swojej treści religijnej a w szczególności chrześcijańskiej. "Wierzę ci" - to znaczy: ufam ci, jestem przekonany, że mówisz prawdę. "Wierzę w to co mówisz" - to znaczy: jestem przekonany, że treść twoich słów odpowiada obiektywnej rzeczywistości. W tym potocznym użyciu słowa "wierzę" uwydatniają się pewne elementy istotne. "Wierzyć" to znaczy przyjmować i uznawać za prawdziwe i odpowiadające rzeczywistości to, co jest treścią wypowiedzi, czyli słów drugiej osoby (czy też osób), ze względu na jej (ich) wiarygodność. Wiarygodność ta stanowi w danym wypadku o szczególnym autorytecie osoby. Jest to autorytet prawdy. Tak więc mówiąc "wierzę" wyrażamy jednocześnie dwoiste odniesienie: do osoby i do prawdy - do prawdy ze względu na osobę, która cieszy się autorytetem prawdomówności
 
 Audiencja Generalna świętego Jana Pawła II (13.03.1985r.)
 
 
 

LIST APOSTOLSKI

ROSARIUM VIRGINIS MARIAE

OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

DO BISKUPÓW

DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH

O RÓŻAŃCU ŚWIĘTYM

(...)Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.

Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie nie wysłuchany!

(...) powierzam ten List apostolski czułym dłoniom Maryi Panny, korząc się w duchu przed Jej obrazem we wspaniałym sanktuarium wzniesionym dla Niej przez bł. Bartłomieja Longo, apostoła różańca. Chętnie wypowiadam jego wzruszające słowa, jakimi kończy on słynną Suplikę do Królowej Różańca Świętego:

« O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem; więzią miłości, którą nas jednoczysz z aniołami; wieżo ocalenia od napaści piekła; bezpieczny porcie w morskiej katastrofie! Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania. Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia. A ostatnim akcentem naszych warg będzie Twoje słodkie imię, o Królowo Różańca z Pompei, o Matko nasza droga, o Ucieczko grzeszników, o Władczyni, Pocieszycielko strapionych. Bądź wszędzie błogosławiona, dziś i zawsze, na ziemi i w niebie ».


W Watykanie, dnia 16 października 2002 roku, na początku dwudziestego piątego roku mego Pontyfikatu.


link do Listu

 


Atleta z Jamnej

 

Jamna (2015); o. Andrzej Hołowaty OP

 


 

Niezłomni

 

1 marca 2018 r. o godz. 10.00 w Farze odprawiono Mszę Świętą. Wieczorem pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanęło ok. tysiąc osób. Ja nie poszedłem :-). Ci, którzy mnie znają, a widzą mnie codziennie na Mszy św., czy różańcu u Dominikanów, wiedzą dlaczego, reszta nie musi... wiedzieć. Mam wielki szacunek dla tych, kórzy byli na Mszy, a szczególnie dla rodziców, którzy mimo dokuczliwego mrozu poszli z dziećmi. Można by rzec legenda wyklętych przetrwała i kształtuje nowe pokolenie? Nie!

 

Żołnierze Wyklęci to nie jest żadna legenda, ani gładka historyjka dla grzecznych dzieci. To ludzie. Tacy jak ja, jak ty, jak my wszyscy. O ileż jednak bardziej inni od nas. Nie tylko z powodu czasów, w których żyli i umierali. Nawet nie dlatego, że podjęli beznadziejną walkę wprost. Niezłomni tym się od nas różnią, że to byli prawdziwi, krwiści ludzie. Jedni mniej inni bardziej kontrowersyjni, czasem zagubieni, czasem bezwzględni, ale wszystkich ich połączyła wierność prawdzie. Oni zaświadczyli o tej prawdzie zawartej w sercach i słowach, właswnym życiem ..., mimo iż życie bliznami żłobiło ich serca i charaktery. Czy nie na tym powinien polegać nasz trud postu, żeby przestać być produktem naszych czasów, czy naszych współczesnych "pasterzy"? Czy nie o to chodzi, by wyrzec się tego powtarzania po innych? Czy nie musimy pozbyć się raz na zawsze tego wszystkiego co jest pozorem, kłamstwem, a wybrać to, co jest najczystszą Prawdą, za którą można i trzeba, jeśli zajdzie taka konieczność, oddać swoje życie. Dla mnie tą Prawdą jest kochający Ojciec, stąd  WARA WSZYSTKIM OD MOJEJ MIŁOŚCI DO BOGA. Nie wiem, czy to cecha wspólna wszystkich niezłomnych. Ale każdy z nich skończył życie na Golgocie, na tym śmietniku za miastem, gdzie wylewało się szambo. Nie potrafimy tego zrozumieć, ani nawet tego sobie wyobrazić co znaczy w czasie wojny, która dla nich się nie skończyła, żyć całymi latami prawem wilka. Ale trzeba przyznać ,że coraz lepeij radzimy sobie z obrzucaniem Niezłomnych błotem. Coraz bardziej też bronimy ich honoru, ale cały nasz patriotyzm sprowadza się do utyskiwania na "mordy sowieckie robiące kariery w PRL-u"... etc. Nie rozliczyliśmy tych "mord sowieckich" i sami jesteśmy sobie winni. A teraz mamy pozamiatane. Teraz przebaczenia nam potrzeba, a nie bluzgania jedni na drugich. Potrzeba nam prawdy o nas samych, a nie kłamstw o innych. Przydała by się też garść podstawowej wiedzy o naszej historii, a nie ciągłe pisanie jej na nowo. Wbrew pozorom przebaczenie wcale nie usprawiedliwia win, nie zwalnia winnych zbrodni od poniesienia konsekwencji, ale nas uwalnia od nienawiści. A jak to jest dziś? Ktoś Cię zranił, skrzywdził Twoje dzieci, najbliższych, lub w ogóle wyrządził jakieś zło, które Cię dotyka. Nawrócił się i Bóg Mu przebaczył. Ale Ty zamiast radości z jego nawrócenia, z upodobaniem sączysz w sobie i na wszystkie strony ten diabelski jad... - Jak to? Tamci ginęli, cierpieli bestialsko torturowani w mrocznych kazamatach.... Ty sam/a też męczysz się z tym od lat, a im ujdzie to na sssssucho? Mordercom tamtych, albo dzisiejszym zwyrodnialcom, złodziejom..., żonom zdradzającym mężów i mężom porzucającym żon..., ojcom pozostawiający córki i synów i.... matkom nienarodzonych dzieci.. Gdzie tu ssssprawiedliwość? Ból zaślepia. Zamyka na Boga. Szukając ukojenia bólu szukamy odwetu, zemsty. Ale to nie ukoi naszego bólu. Wręcz odwrotnie. Od bólu może nas uwolnić Duch Święty i tylko On. Bóg chce zbawić wszystkie swoje dzieci, ale nikomu nic nie ujdzie na sucho. Wszystko ma swoje konsekwencje. Bóg oczekuje jednak abyśmy Mu zaufali i nie próbowali być jak On... Byśmy jako sędziowie nie stali się katami.
 
A może doszliśmy już dawno do wniosku, że w ogóle co nas to obchodzi..., mamy swoje życie, pracę, jako taki spokój, rodzinę, dzieci..., wnuki. Po co się angażować, to nas nie dotyczy..., to nie nasza sprawa. A niech znów zawieje wiatr historii i przyjdzie "nawrócenie" w drugą stronę. Co wtedy? Już nie będą w nas rzucać obelgami, ale kamieniami, a w najlepszym przypadku wytykać palcami na ulicy. I tak siedzimy jak te OP-osy, w tych naszych stuporowatych, ale bezpiecznych i cieplutkich bunkrach, bo co my możemy wiedzieć z poziomu bunkra? Jedynie tyle, co powiedzą w telewizorze... :-)
 
Ale telewizor nie wie o tym, że nie wolno zakłamywać historii i ignorować tego, że obok nas spokojnie rosną w tym samym duchu spadkobiercy "mord sowieckich robiących kariery w PRL-u" i dalej plują na tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność i miłość Ojczyzny, robiąc z nich pospolitych rzezimieszków.
 
Odróbmy tę lekcję historii, ale przy wygaszonych światłach. Nie słuchajmy telewizorów i gadających głów. Nie słuchajmy kłamstw aparatczyków i bełkotu oszołomów. Spokojnie rozważmy wiedzę przekazywaną nam przez rzetelnych historyków, czy ludzi, których zamy, jak np. Leszek Żebrowki.
 
I módlmy się ufnie do Boga tak samo gorąco za aparatczyków, oszołomów, jak i historyków, a przede wszystkim za siebie nawzajem.
 

 
 Wielki Post á la Loyola (14 luty - 1 kwiecień 2018)
 
OP Ostatni Przystanek: WIELKI POST A LA LOYOLA - PUBLIC (o.Leszek Balczewski)
OP Ostatni Przystanek: WIELKI POST A LA LOYOLA - REGISTERED USERS (o. Dolindo)
OP Ostatni Przystanek: WIELKI POST A LA LOYOLA - SUPER USERS (Tomasz a Kempis)  

 
 
Pożegnanie Wojtka Dominika OPs
 

A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich śmierć.
Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście
i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.
Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni,
nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności.
/Mdr 3, 1-4/

 

biurko
Stara Wieś 2018 Nowy rok

Przede wszystkim bardzo dziękuję ojcom Dominikanom za posługę. Wojtuś żył  Dominikanami. To był jeden z najbardziej przejętych ideałem św. Dominika ludzi. Dominikanie to było jego całe życie. Ciągle wspominał Jarosław i Ojców Dominikanów, niektórych znał bardzo blisko. Dobrze że dzisiaj ojcowie przyszli, aby pożegnać go w imieniu Ojców Dominikanów.

Wojciech należał do tego Zakonu w sposób taki bardziej zewnętrzny, nie składał wieczystych ślubów ale był bratem Trzeciego Zakonu Kaznodziejów co bardzo często podkreślał. Na nabożeństwa do naszej kaplicy domowej przychodził zawsze w habicie Dominikańskim. To czasem budziło zdziwienie: kim właściwie jest? Ale on to podkreślał mocno. Dobrze że ten habit przybrało jego ciało i złożony zostanie do grobu w tym habicie, który... bardzo ukochał. 

W mojej pamięci Wojciech jawi się jako człowiek niezwykłej inteligencji, mimo kalectwa. Wiadomo, że już od samego urodzenia był dotknięty otyłością, której się nigdy nie pozbył i która była nie raz tym ciężarem dla niego nie do udźwignięcia. Mieszkał z nami przez te ostatnie 4 lata. Właśnie w kwietniu, czy w marcu minęłyby 4 lata od kiedy przybył do Kąkolówki. Szukał kontaktu z ludźmi i był bardzo towarzyski. Zamieszkał w Domu Pogodnej Starości, byśmy się spotykali codziennie. Cieszył się każdymi odwiedzinami i rozmawiał z każdym i na różne tematy. Był ciekawy życia.

Jego całym światem był Chrystus. Miał też swoje okno na świat. To, że ukochał Boga nie przeszkadzało mu, a wprost przeciwnie, pozwalało mu na utrzymywanie kontaktu ze światem, zwłaszcza w czasach korzystania z komputera, z internetu... w tym zakresie sam o własnych siłach doszedł do takiej właśnie doskonałości.

Dzisiaj, kiedy po raz ostatni spotykamy się z nim już w taki sposób, powiedzmy sobie eschatologiczny - przecież tutaj jest tylko jego ciało - to warto jeszcze raz wspomnieć właśnie jego postać, jego osobę i wszystko co tutaj na tej ziemi uczynił. Nie mógł poruszać się był przykuty niemal do pokoju, do łóżka i miał bardzo ograniczone możliwości, a jednak właśnie przez ten duchowy i intelektualny kontakt był ciągle czynny.

Udzielał się dla młodzieży niepełnosprawnej, prowadził dla niej pogadanki, uczył nawet ich czytania i pisania…, bo trafiają do nas czasami i tacy ludzie którzy nie chodzili do szkoły. Uczył religii, przygotował do pierwszej komunii świętej a więc uprawiał tę winnicę Pańską tak jak mógł ale niestety... ta ociężałość, otyłość sprawiała że coraz mniej mógł był aktywny. Złamanie nogi w zeszłym roku... całkowicie go przykuło do łóżka. Ostatnie miesiące to już szpital w Rzeszowie i to wszystko tak jakoś podziałało..., że zakończył swój doczesny żywot.

Patrzę na tą tabliczkę na trumnie... urodził się na Świętego Szczepana, a więc męczennika. Przez całe swoje życie był takim męczennikiem. Jako dziecko nie mógł się bawić jak wszystkie inne dzieci, zaczął chodzić dopiero kiedy miał dopiero 7 lat, a więc był naprawdę upośledzony ruchowo a później w ciągu całego życia swojego musiał wiele znosić, udrękę, chorobę i tułaczkę. Mieszkał w różnych zakładach, ostatnia jego przystań, ostatni przystanek, to była właśnie Kąkolówka. To tu kontynuował swoją wirtualną wędrówkę, bo Wojtek taki właśnie był… niespokojny.

Do ostatniego dnia snuł plany..., chciał jeszcze dalej wędrować, znaleźć gdzieś jeszcze jakieś miejsce…, może gdzieś indziej się udać. Miał nadzieję, że może gdzieś znajdzie ratunek, odchudzą go, że może będzie jeszcze sprawny. Niestety... to jego marzenie już nigdy się nie spełni. Nie smućmy się jednak... Wojtek był człowiekiem głębokiej wiary, bardzo poważnym, ale z poczuciem humoru. Korzystając w ciągu dnia codziennie z internetu wynajdywał różne możliwości, nie tylko te gdzie były Msze święte transmitowane ale także  sympozja naukowe, czy pogadanki prowadzone przez ojców Dominikanów..., a oni słyną z poczucia humoru.

Był na bieżąco z tym wszystkim jako naprawdę wyrobiony intelektualnie człowiek. To kilka takich myśli które pobieżnie składam stojąc przed trumną Wojtka i wobec tej gromadki przyjaciół którzy może znali go bliżej ode mnie...

Zadbajmy, by został w naszej pamięci, bo był człowiekiem nietuzinkowym. Niech ta nasza pamięć o zmarłym Wojciechu będzie też okazją do modlitwy w jego intencji. On już tutaj na tej ziemi przeszedł swój czyściec już tutaj przeszedł to cierpienie... jeśli miał coś jeszcze do wynagrodzenia…, to dokonywało się to w te ostatnie jego dni, tygodnie i miesiące ciężkiej choroby w szpitalu. Jeżeli jednak jeszcze coś zostało i potrzebuje naszego wsparcia..., zresztą zawsze trzeba się modlić za zmarłych tak jak dziś słyszeliśmy z homilii :-).

Dziękuję w imieniu pani dyrektor naszego zakładu tutaj obecnej i całej rzeszy pracowników

(…)

<tu dyktafon się wyłączył…To nie był zwykły pogrzeb, a poza tym... czy jakikolwiek pogrzeb można określić mianem zwykły?>

Ks. Prałat Kazimierz Bator 
Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!
Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć.
Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu! /1P 5,8-9/
 
echo mikolajki
 
WSZECHŚWIAT W SWOJEJ NIESKOŃCZONEJ RÓŻNORODNOŚCI TWORZY ZESPÓŁ PEŁEN HARMONII, W KTÓRYM WSZYSTKIE CZĘŚCI SĄ WZAJEMNIE POWIĄZANE I ŻYJĄ JEDNE DLA DRUGICH. OD ATOMU DO ANIOŁA, OD WIĄZAŃ MIĘDZY MOLEKUŁAMI DO WSPÓLNOTY ŚWIĘTYCH – NIC NIE ISTNIEJE W ODOSOBNIENIU, ANI TEŻ TYLKO DLA SIEBIE. BÓG NIE STWARZAŁ INACZEJ JAK TYLKO JEDNOCZĄC. DRAMATEM CZŁOWIEKA JEST....

 ... ODDZIELENIE

 
 
Wiara wykuwa się w codzienności, a królestwo Boże jest w nas
 
wenecja
 
Czy w życiu, czy w śmierci należymy do Pana
Tak mówi święty Paweł, a ja z niezagojonymi ranami,
mając w pamięci skąd wyszedłem i dokąd zmierzam mówię:
WARA KAŻDEMU OD MOJEJ MIŁOŚCI DO BOGA!
 

 
List do przyjaciół
 
 
Jeśliby Bóg zapomniał przez chwilę, że jestem marionetką <przyp. red.: The Muppets tł.: szmaciana lalka> i podarował mi odrobinę życia, wykorzystałbym ten czas najlepiej jak potrafię.
 
Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę, ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem.
 
Oceniałbym rzeczy nie ze względu na ich wartość, ale na ich znaczenie. Spałbym mało, śniłbym więcej, wiem, że w każdej minucie z zamkniętymi oczami tracimy 60 sekund światła. Szedłbym, kiedy inni się zatrzymują, budziłbym się, kiedy inni śpią. Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia, ubrałbym się prosto, rzuciłbym się ku słońcu, odkrywając nie tylko me ciało, ale moją duszę.
 
Przekonywałbym ludzi, jak bardzo są w błędzie myśląc, że nie warto się zakochać na starość. Nie wiedzą bowiem, że starzeją się właśnie dlatego, iż unikają miłości! Dziecku przyprawiłbym skrzydła, ale zabrałbym mu je, gdy tylko nauczy się latać samodzielnie. Osobom w podeszłym wieku powiedziałbym, że śmierć nie przychodzi wraz ze starością, lecz z zapomnieniem (opuszczeniem).
 
Tylu rzeczy nauczyłem się od was, ludzi... Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się w samym sposobie wspinania się na górę. Nauczyłem się, że kiedy nowo narodzone dziecko chwyta swoją maleńką dłonią, po raz pierwszy, palec swego ojca, trzyma się go już zawsze.
Nauczyłem się, że człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł.
 
Jest tyle rzeczy, których mogłem się od was nauczyć, ale w rzeczywistości na niewiele się one przydadzą, gdyż, kiedy mnie włożą do trumny, nie będę już żył. Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.
Gdybym wiedział, że dzisiaj po raz ostatni zobaczę cię śpiącego, objąłbym cię mocno i modliłbym się do Pana, by pozwolił mi być twoim aniołem stróżem.
 
Gdybym wiedział, że są to ostatnie minuty, kiedy cię widzę, powiedziałbym "kocham cię", a nie zakładałbym głupio, że przecież o tym wiesz. Zawsze jest jakieś jutro i życie daje nam możliwość zrobienia dobrego uczynku, ale jeśli się mylę, i dzisiaj jest wszystkim, co mi pozostaje, chciałbym ci powiedzieć jak bardzo cię kocham i że nigdy cię nie zapomnę.
 
Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni. Prześlij te słowa komu zechcesz. Jeśli nie zrobisz tego dzisiaj, jutro będzie takie samo jak wczoraj.
I jeśli tego nie zrobisz nigdy, nic się nie stanie. Teraz jest czas.
 
Pozdrawiam i życzę szczęścia!
 
 

Tłum. z jęz. hiszpańskiego: prof. Zdzisław Jan Ryn
Katedra Psychiatrii Collegium Medicum UJ,
ambasador RP w Chile i Boliwii w latach 1991-96.
 _____________________
Gabriel Garcia Marquez -
74-letni wybitny pisarz kolumbijski, autor słynnej powieści "Sto lat samotności", laureat literackiej Nagrody Nobla z 1982 roku, był chory na nowotwór złośliwy układu limfatycznego. Pisarz wycofał się z życia publicznego i do swoich przyjaciół rozesłał niniejszy, pożegnalny list, zmarł 17 kwietnia...
trzynaście lat później :-)

   

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież