Sobota, 10 marca 2018
III tydzień psałterza
 
 

OP - Ostatni Przystanek
OPost - Ojcowie Pustyni


Pokora

Posted: 08 Mar 2018 10:00 PM PST

Rzekł brat: Powiedział mi abba Jan z Cel: „Spójrz na owoce polne. Zanim (zboże) wyda kłos, stoi prosto; kiedy zaś wyda swój kłos, wtedy owoc pochyla się ku ziemi. Jeśli chodzi zaś o człowieka, to w czasie gdy nie ma owocu dla Pana, nie można w nim znaleźć pokory ducha, kiedy zaś człowiek wydaje owoc, uniża się we wszystkim ze względu na Pana”.

 


 
III tydzień Wielkiego Postu
Teksty liturgii Mszy św.
 
ANTYFONA NA WEJŚCIE
Ps 103, 2-3
 
Błogosław, duszo moja, Pana, * i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach. * On odpuszcza wszystkie twoje winy.
 
 
 
WPROWADZENIE DO LITURGII
 
Dziś znów usłyszałem wyraźne ostrzeżenie przed fałszywą pobożnością, a zarazem zaproszenie do sięgnięcia poza sferę dostrzegalnej rzeczywistości. Chodzi o to, abym rozważając mękę, śmierć i zmartwychwstania Chrystusa, np..: pobożnie odprawiając Drogę Krzyżową, coraz bardziej otwierał się na misterium tej Miłości, jaką Bóg mnie nieustannie obdarza.
 
 
 
KOLEKTA
 
Obchodząc z radością doroczne przygotowanie do Wielkanocy, prosimy Cię, Boże, † abyśmy coraz głębiej przeżywali misteria paschalne * i radowali się pełnią ich owoców. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
 
 
 
PIERWSZE CZYTANIE
Miłości pragnę, a nie krwawej ofiary
 
Oz 6, 1-6
 
Czytanie z Księgi proroka Ozeasza
Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności. Poznajmy, dążmy do poznania Pana; Jego przyjście jest pewne jak poranek, jak wczesny deszcz przychodzi On do nas, jak deszcz późny, co nasyca ziemię.
«Cóż ci mogę uczynić, Efraimie, co pocznę z tobą, Judo? Miłość wasza podobna do chmur o świtaniu albo do rosy, która prędko znika. Dlatego ciosałem cię przez proroków, słowami ust mych pouczałem, a Prawo moje zabłysło jak światło. Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń».
Oto słowo Boże.
 
 
 
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 51 (50), 3-4. 18-19. 20-21a (R.: Oz 6, 6)
 
Refren: Miłości pragnę, nie krwawej ofiary.
 
3        Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, *
         w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
4        Obmyj mnie zupełnie z mojej winy *
         i oczyść mnie z grzechu mojego.
 
Refren: Miłości pragnę, nie krwawej ofiary.
 
18        Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz, *
         a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.
19        Boże, moją ofiarą jest duch skruszony, *
         pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.
 
Refren: Miłości pragnę, nie krwawej ofiary.
 
20        Panie, okaż Syjonowi łaskę w Twej dobroci, *
         odbuduj mury Jeruzalem.
21        Wtedy przyjmiesz prawe ofiary, *
         dary i całopalenia.
 
Refren: Miłości pragnę, nie krwawej ofiary.
 
 
 
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Ps 95 (94), 8a. 7d
 
Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.
 
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
 
Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.
 
 
 
EWANGELIA
Przypowieść o faryzeuszu i celniku
 
Łk 18, 9-14
 
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:
«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.
A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”
Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».
Oto słowo Pańskie.

 
 
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
 
10 marca 2018
15:55
 
Banalna, ale i tragiczna historia z własnego życia wzięta. Nie młody już, ale silny jak byk mężczyzna(!) :-),  robi dwa lata temu (szpital MSW) rutynowe badania w ramach przyjęcia do pracy. Bułka z masłem. Zaskoczony, na prośbę lekarza powtarza badania. Dowiaduje się, że... jest śmiertelnie chory. Lekarz kieruje go do szpitala, ale nawet natychmiastowe podjęcie leczenia może skończyć się śmiercią. Zupełnie nic na to nie wskazywało. Biegał, jeździł na rowerze, pracował, modlił się, pomagał innym. Współczuł sparaliżowanym, otępiałym, umierającym…, a jako wolontariusz  pomagał nie mogącym ruszyć się z miejsca. A może lekarz był okrutny? Może powinien był nie psuć dobrego nastroju pacjenta?. Mógł przecież schować za pazuchę tę wiadomość? Nie. Pan Jezus niczego nie chowa "za pazuchę", mówi:  poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. (J 8,32). Ale gdyby to trafiło na kogoś innego…!?
 
Kim jest mój Bóg w Trójcy Świętej Jedyny?
Dla większości z nas..., (w trzech słowach i jednym zdaniu):  JEST DOBRYM SAMOPOCZUCIEM.
Takie czasy. Każdy musi szanować moje uczucia i moje emocje. To nic, że za cenę miażdżenia innych moją obojętnością. To nic, że za cenę ranienia tych, którzy sami się o to proszą swoim durnowatym wyglądem. To nic, że za cenę marginalizowania  tych, dla których nie mam czasu, którzy jednakowoż muszą mieć czas aby mi i moim uczuciom oddawać hołd. Ja muszę być w dobrym, optymalnym nastroju. Nie będzie mówił mi jak mam żyć jakiś "klecha", który nic nie wie o prawdziwym życiu. Nie będzie mówił mi jak mam wierzyć jakiś nawiedzony życiowy nieudacznik. Nie będzie mnie uczył wierności ktoś, kto przeżył pół wieku z jedną żoną, bądź z jednym mężem. Cóż on może wiedzieć, skoro nie był na tyle odważny, by garściami rwać powaby życia. Nie będzie mi mówił Jezus jak mam żyć. On zrobił swoje, ja mam do zrobienia swoje. Jestem sobą i nic, nikomu do tego. Żyję jak chcę. Modlę się również jak chcę i kiedy chcę. Kiedy odczuwam taką potrzebę, albo zachodzi taka konieczność, wtedy rzucam parę haseł, najczęściej próśb albo... oskarżeń. Albo odetchnę z ulgą: "dziękuję Ci Boże, że nie jestem jak ten goj, czy jak ci wokół mnie". A kiedy idę do spowiedzi, to z dumą wypinam pierś, żeby spowiednik na klęczkach mógł przypiąć mi medal -  BEZ GRZECHU! Oczywiście z rocznym certyfikatem: "nie ma się z czego spowiadać, bo jest bez grzechu". Nic tylko zrobić odlew i czcić obok figury Maryi i Jezusa. Bo czyż spowiednik jest po to żeby psuć mi nastrój? Nie po to przeżyłem  pięćdziesiąt  lat jak Pan Bóg przykazał,  by teraz mówić, że jednak mam się z czego spowiadać.
I jeszcze nam frajdę patrząc na schwytanego w kleszcze spowiednika, który ma problem. Dopytać, czy nie? Jakoś zawstydzić,? Udać, że nie usłyszał? A może tak jakoś... profilaktycznie? Oczywiście bardzo delikatnie. Przecież musi być coś na rzeczy! Taka delikatna sugestia.... No... nie! Czysty jak łza.
 
 
Czego się boimy? Jezusa? Jego miłości? Jeżeli myślę, że nie mam się z czego spowiadać, jestem bez grzechu, to powinienem mierzyć to co myślę i to co czuję słowem Bożym. Prosta refleksja: po prostu jestem kuszony. Do czego? Do tego, żeby Jezusa nazwać kłamcą:
 
On umarł za wszystkich oprócz mnie. Za mnie nie musiał tego robić. Gdybym tylko ja był na tym świecie, Jezus mógłby spokojnie rozsiąść się  w fotelu. A tak, za innych musiał się męczyć!
 
Z kogo robię kłamcę? Z Jezusa, czy z siebie? Kogo chcę oszukać? To jak to jest z ta prawdą o mojej kondycji, której mogę przecież nie znać, tak jak ten, zdawałoby się zdrowy "nie - młody bóg" który usłyszał, że ma raka i przeszedł nad tym do porządku dziennego, a teraz pisze te słowa :-)..., Czy ta prawda o mnie nie paraliżuje mnie i jak OPOS nie czekam w bezruchu na rozwój wydarzeń? Czy nie zamieram w jakimś stuporze czekając na na cud? Czy spowiedź naprawdę jest miejscem, w którym oczyszczam swój umysł ze złudzeń? Nie po to żeby się Boga bać, ale żeby Go jeszcze bardziej kochać i zachwycić się Jego miłością i Jego ofiarą złożoną za mnie, i wziąć udział w tej ofierze, oczywiście w swoim ludzkim wymiarze. W przeciwnym razie hoduję fałszywą religijność. Ani nie kocham ludzi, ani nie uwielbiam Bogiem. Nie zachwycam się Nim, ani nie dziękuję Mu..., bo i za co mam być wdzięczny? I tak Jezus, zamiast rodzić mnie do życie, sam "staje się" martwym rekwizytem, który wyjmuję raz w tygodniu, czy od czasu do czasu..., a ostatecznie do czasu..., aż mi się znudzi.
 
 
Jeżeli czytasz ten tekst i czujesz dyskomfort, to chwalmy Pana! Święty Piotr pewnie też źle się czuł, gdy usłyszał, że trzy razy się Jezusa zaprze. A przecież był przekonany, że nawet jeśli wszyscy opuszczą Jezusa, to on - Piotr! - stanie za Jezusem murem, ni drgnie. Będzie Mu wierny. Może powodem tego przekonania o swojej doskonałości i potędze były te przespane chwile przy Jezusie, bo zamiast się z Nim modlić na Górze Przemienienia i w Ogrójcu, to... spał. Ale gdy się przebudził, gdy sytuacja zaciskała się, jak pętla na jego szyi, to w konwulsjach zaczął przekonywać Jezusa o swojej sile.
 
Jezus powiedział prawdę, nie po to aby upokorzyć Piotra,  ale żeby Piotr uznał swoja słabość, bo moc i w słabości się doskonali.
 
Jeżeli przychodzę do spowiedzi w przekonaniu, że jestem bez grzechu to powinienem uznać tę słabość:
Chryste, coś mnie zamuliło. Jestem kuszony do tego, by uznać Twoja ofiarę za nic nie znaczący gest straceńca, i przy pomocy kapłana chcę dokonać oczyszczenia mojego myślenia o Tobie i o mnie.
 
"Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. - Ty, który  przychodzisz do mnie. Nie po to by mnie upokorzyć, żeby ze mnie szydzić, żeby wskazywać palcem na moje wady i mieć z tego powodu dziką satysfakcję.
 
To diabeł chce abym tak myślał!  To diabeł chce abym puszył się w przekonaniu, że jestem tak zdrowy, silny i samowystarczalny. To jest nic innego, jak pokusa, aby dla samego siebie być zbawicielem. A Jezus..., to co najwyżej może być moim pomagierem. To On powinien ode mnie się uczyć jak zbawiać.
 
Prośmy Ducha Świętego aby takie różnego rodzaju, dość subtelne argumenty, pozwalał nam szybko rozeznać. I zamiast je przyjmować jako pseudo dobrą nowinę, abyśmy przyjmowali autentyczną dobrą nowinę, którą przynosi nam Pan Jezus. Niech także Święty Piotr towarzyszy nam w tej wędrówce w głąb nas samych, jednak przede wszystkim w głąb żywego Boga.
 
 
 
MODLITWA NAD DARAMI
 
Boże, Ty udzielasz łaski, dzięki której z oczyszczoną duszą możemy uczestniczyć w Twojej Ofierze, * spraw, abyśmy gorliwie się przygotowali na uroczysty obchód jej ustanowienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.
 
 
 
PREFACJA
8. Duchowe znaczenie Wielkiego Postu
 
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze składali dziękczynienie * Tobie, miłosierny Ojcze, wszechmogący Boże, * Królu wiecznej chwały, * przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Albowiem pozwalasz Twoim wiernym * co roku z oczyszczoną duszą * radośnie oczekiwać świąt wielkanocnych, * aby gorliwie oddając się modlitwie * i dziełom miłosierdzia, * przez uczestnictwo w sakramentach odrodzenia * osiągnęli pełnię dziecięctwa Bożego.
Dlatego z Aniołami i Archaniołami * i z wszystkimi chórami niebios * głosimy Twoją chwałę, * razem z nimi wołając...
 
 
 
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
Łk 18, 13
 
Celnik stał z daleka, * bił się w piersi i mówił: * Boże, miej litość dla mnie grzesznika.
 
 
 
MODLITWA PO KOMUNII
 
Miłosierny Boże, spraw, abyśmy z głęboką czcią zbliżali się do Najświętszego Sakramentu, którym nas nieustannie posilasz, * i przyjmowali go zawsze z żywą wiarą. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież